Chybová zpráva

  • Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known ve funkci schok_gallery_block_content() (řádek: 73 v souboru /var/www/cz/schok/valaska/htdocs/sites/all/modules/nautilus_features/schok_gallery/schok_gallery.module).
  • Warning: file_get_contents(http://fotogalerie.schok.cz/gallery-export?tid=2&count=3&is=gallery_export_new): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known ve funkci schok_gallery_block_content() (řádek: 73 v souboru /var/www/cz/schok/valaska/htdocs/sites/all/modules/nautilus_features/schok_gallery/schok_gallery.module).
  • Warning: Invalid argument supplied for foreach() ve funkci schok_gallery_block_content() (řádek: 75 v souboru /var/www/cz/schok/valaska/htdocs/sites/all/modules/nautilus_features/schok_gallery/schok_gallery.module).

Proč chovat valašku?

Plemeno je velmi dobře přizpůsobeno podmínkám chovu v horských oblastech. Má neocenitelný historický, kulturní a pedagogický význam, protože se jedná o plemeno úzce spojené s osidlováním Karpat a rozšiřováním karpatského způsobů chovu ovcí a výrovy tradičních ovčích sýrů. Valašské ovce mohou být pro své charakteristické vlastnosti, zejména silně vyvinutý stádový pud, využity při údržbě a obnově neoplocených horských pastvin, významných z hlediska botanického, krajinotvorného i turistického (vyhlídky). Mohou se uplatnit v rámci folklorních, historických a lidově-uměleckých akcí při presentaci tradičního salašnictví a salašnických výrobků. V současné době zůstává stále nevyužitý potenciál tohoto plemene pro mléčnou produkci. Valašské ovce mohou být zdrojem specifických genů využitelných pro šlechtění jiných plemen. Mohou najít uplatnění i v hybridizačních programech jako mateřské plemeno schopné využít chudé horské pastviny a produkovat buď finální jatečné křížence s masnými plemeny ovcí nebo při křížení s plodnými plemeny hybridní samičí materiál do mateřské pozice v trojplemenném systému křížení.